Injektážní technologie Systému AquaStop Cream® slouží k zamezení vzlínající vlhkosti ve zdivu. Systém Systému AquaStop Cream® je určen jak pro injektáž zdiva svépomocí, tak i pro práci profesionálních firem. Využijte spolehlivou technologii sanace vlhkého zdiva, kterou poskytuje český výrobce krémové injektáže TRUMF sanace s.r.o. Zbavte se vlhkosti a plísně jednou pro vždy. Podívejte se na podrobný návod sanace zdiva svépomocí.
Systém AquaStop Cream® je určený pro injektáž zdiva koncovými zákazníky, tzv. svépomocí, ale i pro odvlhčení zdiva profesionálními stavebními firmami v oblasti sanace vlhkého zdiva injektáží. Injektážní krém AquaStop Cream® s aplikační pistolí anebo injektážní pumpou s příslušenstvím si můžete objednat přes náš internetový prodej viz E-shop anebo zakoupit přímo na naší provozovně viz. Kontakt.
Před zahájením injektážních prací je vhodné provést osekání omítek po obou stranách zdiva a to cca 50 cm nad zavlhlý horní okraj map a solných výkvětů za předpokladu, že omítky jsou již zasolené, nepevné a tím pádem nenávratně degradované.
Chemická injektáž postup. Vyvrtání otvorů o průměru 14 mm provedeme v osových vzdálenostech (roztečích mezi vrty) po 100 mm – 120 mm. Hloubka vrtů by měla být pokrácena o 20 – max. 40 mm než je skutečná tloušťka zdiva. Linie vrtů by neměla být výše, než 100 mm od podlahy. Tato výška je maximálně přípustná, ale nikoliv určující. Pokud linii vrtů můžete ještě více přiblížit k podlaze, je to vždy výhodnější. Vyvrtání otvorů se provádí kolmo ke svislé rovině zdiva, tj. vodorovně a určité souběžnosti, není vhodné vrtat šikmo dolů!
U zdiva s průběžnou spárou se provádí jedna linie vrtů. U kamenného nebo smíšeného zdiva, bez průběžné spáry, se provádí obvykle 2 injektážní linie v roztečích mezi vrty 100mm, výškově vzdálené od sebe cca 50 mm, kdy vrty v horní linii jsou na středových vzdálenostech spodní line. Tomuto provedení se hovorově říká „cik cak“ navrtání.
Otvory vrtáme přímo do maltové spáry (u zdiva s průběžnou spárou). U zdiva smíšeného a kamenného provádíme vodorovnou linii vrtů pro injektáž taktéž kolmo na svislou rovinu zdiva, jelikož nakloněné vrty jsou i u tohoto druhu zdiva kontraproduktivní. Tyto nakloněné vrty se zhotovovaly pro tekuté injektáže z důvodu využití gravitace při plnění. Injektážní krém je při výplni vrtů značně hustý a nemá tendenci se v momentě plnění ztrácet v běžných netěsnostech zdiva. Ve vrtu postupně snižuje svoji viskozitu (hustotu) a na rozdíl od všech druhů tekutých injektáží má „dostatek času“ pro nasycení i vysoce zavlhlého materiálu a to i s nižší porézností, jelikož je snadno slučitelný se zavlhlým prostředím zdicího materiálu. Postupně vzniká rovnoměrně se šířící clona v celé hloubce a délce provedené injektáže.
U nakloněných vrtů nevzniká rovnoměrná clona a to z důvodu, že se tento výše popsaný proces sice nemění, ale tím, že vrt je nakloněný, vzniká clona s postupujícím časem po injektáži více v druhé části tloušťky zdiva, tj. více u dna vrtů než u ústí vrtů, jelikož injektážní krém, respektive vysoce koncentrovaná hydrofobní látka se postupně disperguje do zdiva, což je podstata této metody, ale tím postupně klesá hladina výplně ve vrtu a tzv. clonování (šíření hydrofobizace, migrace aktivní látky do okolí vrtů) bude postupně v horní části zdiva slabší a později již žádné, na rozdíl od rubové strany zdiva, tj. u dna vrtu, kde bude probíhat šíření aktivní látky až do úplného vyprázdnění vrtu. Proto nakloněné vrty, pokud jsou např. z výškových důvodů nutné, je přijatelné zhotovit v max. 15° náklonu ke svislé rovině zdiva, ale to platí pouze u zdiva kamenného či smíšeného. U zdiva s vodorovnou maltovou spárou je i tento malý náklon již nepřípustný. Ztratili bychom značnou výhodu průběžné spáry.
Krémovou injektáž lze provádět z vnitřní nebo venkovní strany stavebního dílce, nezávisle na tl. zdiva, aniž by to mělo vliv na požadovaný výsledek. Po vyvrtání otvorů vrtákem o průměru 14 mm pročistíme jednotlivé vrty od hrubých nečistot a jemného prachu stlačeným vzduchem. K tomuto účelu dodáváme vzduchovou pumpu.
Injektážní krém dodávaný v kbelících se plní např. špachtlí přímo do tubusu ruční aplikační pistole pro kbelíkové balení. Do injektážní pumpy se emulze nalévá přes trychtýř. Kbelíkové balení a k tomu určená injektážní pistole anebo injektážní pumpa je výhodnější pro větší rozsah injektážních prací. Balení v tzv. salámu se vkládá do aplikační pistole pro salámové balení. Balení v tzv. salámech anebo v balení tuba je vhodné pro malý rozsah injektážních prací (tyto balení jsou cenově z výrobních důvodů nejméně výhodné).
Trubičkový nástavec (plnidlo) aplikačních zařízení vsuneme až na dno vyvrtaného otvoru a pomalu začneme vyplňovat vyvrtaný otvor krémem. Trubičkový nástavec přitom pomalu vytahujeme z otvoru a dbáme na to, aby bylo do otvoru vrtu vtlačováno dostatečné množství krému. Po provedené výplni přes trubičkové plnidlo je možné použít krátké plnidlo s kónickou gumovou koncovkou pro případné doplnění vrtů a to opačně, přes ústí vrtů do zadní části vrtů, abychom získali jistotu úplného vyplnění (dotlakování) vrtů.
Dotlakování (s pomocí kónické gumové koncovky) je doporučováno pouze v případě, že byste si nebyli jisti dostatečnou výplní trubičkovým plnidlem a za předpokladu, že bude dostatečně těsnit gumová koncovka ve vrtu. Pokud tuto zkoušku doplnění kratším plnidlem s gumovou kónickou koncovkou budete provádět, je nutné ji provést týž den, jelikož v případě dotlakování v dalších dnech po provedeném plnění trubičkovým plnidlem bez kónické koncovky byste již nedoplnili případnou nedostatečnou výplň, ale úbytek injektážního krému již vsáknutého do zdiva.
Pro nesnížení účinnosti krému AquaStop Cream® je důležité obsah vrtu dostatečně vyplnit. Spotřebu injektážního krému si snadno spočítáte na Kalkulačce pro výpočet spotřeby, která je umístěná na pravé straně sloupce našich webových stránek anebo v horní liště úvodní stránky, viz Ceník-výpočet spotřeby
Výpočet spotřeby je snadný, rychlý a většinou spolehlivý. Po provedené injektáži zdiva je zapotřebí otvory zatěsnit z důvodu zamezení možných drobných výronů krému. Polystyrénová zátka je ale i vynikající tepelný izolant u provedených vrtů u obvodového zdiva nad úrovní terénu. K tomuto zatěsnění vrtů dodáváme zátky (válečky o výšce 20 mm a průměru 19 mm) vyrobené z extrudovaného polystyrenu, které si můžete také u nás zakoupit.
300 mm | pracovní hloubka 250 mm |
450 mm |
pracovní hloubka 400 mm |
600 mm
|
pracovní hloubka 550 mm
|
1000 mm
|
pracovní hloubka 950 mm |
1400 mm
|
pracovní hloubka 1350 mm
|
350 mm | pracovní hloubka 270 mm |
460 mm |
pracovní hloubka 380 mm |
600 mm
|
pracovní hloubka 520 mm
|
1000 mm
|
pracovní hloubka 920 mm |
Tato řada vrtáků postačí pro naprostou většinu tlouštěk zdiva. Podle tloušťky zdiva si zvolíte správnou délku vrtáku. V případě jakýchkoli Vašich dotazů ohledně technologického postupu pro injektáž a sanace zdiva nám můžete napsat dotaz do poradny a my Vám odpovíme, viz. Poradna .
V poskytované Poradně se dají najít otázky a tím i odpovědi, které budou tématicky stejné k Vašemu dotazu, jelikož je Poradna za dobu provozování značně rozsáhlá . Jen je potřeba trocha trpělivosti při hledání stejného nebo tematicky podobného dotazu. Pro rychlé vyhledání požadované odpovědi použijte vyhledávací štítky, které jsou tématicky přiřazeny k otázkám, které již byly vzneseny a na které bylo odpovězeno.
Také můžete volat na tel. číslo 731 565 565. Tuto poradenskou linku provozuje Jiří Švorc a to
Po – Pá od 9.00 h – do 15.30 hod
So od 09.30 hod – do 11:30 hod.
Tím, že je velmi často zákazníky využívána, je někdy potřeba trochu trpělivosti na spojení.
Doporučení – následná opatření sanace vlhkého zdiva:
Zdivo zainjektované Systémem AquaStop Cream® se doporučuje min. 14 dnů po aplikaci ponechat bez další povrchové úpravy.
V případě, že omítky jsou již značně znehodnocené (zasolené, nepevné atd.), je třeba omítky obnovit, tj. odstranit staré omítky, pakliže již nebyly odstraněny před injektáží, řádně očistit zdivo od zbytků nepevných částic a proškrábat spáry zdiva do hloubky cca 20 mm.
Omítky by se také měly odstranit v dostatečné výšce od horního okraje viditelného poškození. Odstranění omítek je nutné, pokud jsou již omítky nenávratně znehodnoceny, jako např. v případě jejich vysokého zasolení, nepevnosti k podkladu a jejich nesoudržnosti!
Důležitou zásadou je, že se mají znehodnocené omítky odstranit minimálně 500 mm nad viditelným horním okrajem jejich degradace, včetně míst případných neprodyšných povrchů, jako jsou keramické sokly, obklady a jiné neprodyšné materiály. Na takto připraveném podkladu můžeme zahájit zednické práce.
Zdivo omítneme novou, nejlépe sanační omítkou s podporou protisolného nátěru.
Postup:
po provedené krémové injektáži zdiva a její doporučené technologické pauze 14ti dnů, se na připravený podklad aplikuje sanační omítka, např. AquaSan Porosity®, s podporou protisolné ochrany výrobkem AquaSalt Stop® , viz charakteristika výrobku. Tento protisolný nátěr, který se aplikuje nátěrem čí postřikem nejlépe na zavadlý špric, značně ochraňuje sanační omítku již při jejím vyzrávání a následně při odsychání zbytkové vlhkosti (zbytková vlhkost je vlhkost ve zdivu, která není již dotována). Obsah kanystru 10l AquaSalt Stop® vystačí při 2 nátěrových či postřikových vrstvách na cca 20 – 30 m2 plochy zdiva v závislosti na savosti podkladů. Dodáváme také 5 a 1 litrové balení.
Sanační omítku doporučujeme zhotovit dle tohoto postupu:
Po odstranění poškozených omítek se zhotoví sanační postřik na 100% plochy zdiva.
Po zavadnutí postřiku (špricu) se provede 1x protisolný, hydrofobizační nátěr (postřik) AquaSalt Stop®
Po 24 hodinové pauze se provede druhý nátěr (postřik) AquaSalt Stop® a ještě do vlhkého nátěru (postřiku) se omítne sanační omítka.
Při dostatečné pevnosti sanační omítky např. AquaSan Porosity® (není vhodné nechat omítku přeschnout) se zhotoví sanační štuková vrstva.
Po vyschnutí povrchu omítek se provede nátěr fasádní silikátovou, anebo speciální vápennou barvou (v případě exteriéru). Ve vnitřních prostorách není nutné použít „nákladnou“ fasádní silikátovou barvu. V interiéru použijeme paropropustnou interiérovou barvu, tj. barvu s nízkým difúzním odporem. Tyto interiérové barvy určené pro nátěr sanačních omítek dodávají např. výrobci HET, Jupol, Mistral atd. Tyto barvy neobsahují akrylátové a latexové disperze a povrch zdiva neuzavírají. Na balení by mělo být vždy uvedeno toto, anebo podobné znění: barva vhodná pro nátěr sanačních omítek.
Stavebník se rozhodl zhotovit plošnou injektáž zdiva, která se provádí obvykle z vnitřní strany objektu, jehož podsklepená část má obvodové zdivo pod úrovní terénu, anebo zdivo pod terénem z důvodů rozdílných výšek mezi místnostmi, objekty apod. Krémová plošná injektáž Systémem AquaStop Cream se provádí z důvodu nemožnosti odkopání základů a tím nemožnosti zhotovení svislé hydroizolace z nepřístupné strany stavebního dílce. Plošná injektáž se provádí pro zamezení vzlínající vlhkosti, ale zejména k zamezení pronikající vlhkosti z bočního směru do vnitřních prostor z přilehlého terénu, provázané neizolované konstrukce apod.
Při navrtávání otvorů v ploše platí jiný technologický postup vrtání, než je tomu u jednoliniové (jednořadé) či dvouliniové krémové injektáže. Plošná injektáž se provádí v síťovém/ šachovnicovém navrtání zdiva. Při provedení plošné krémové injektáže se nesmí opomenout, že vlhkost proniká do zdiva nejen z přilehlého terénu, ale obvykle vzlíná i směrem od základů směrem nahoru. Proto by měly být zhotoveny hydroizolační uzávěrky izolované plochy následujícím způsobem.
Postup vertikální a horizontální injektáže pro ohraničení plošné injektáže:
První injektážní linie musí být zhotovena u stropu, nejčastěji v místě, kde terén končí, tj. v max. vzdálenosti cca 50 mm nad terénem. Vrty v této linii musí být provedeny na celou tloušťku zdiva s pokrácením vrtů o cca 30 mm než je tloušťka zdiva a v osových vzdálenostech po 100 mm u cihelného zdiva ve spáře, anebo po 80 mm zdiva kamenného, smíšeného a cihelného zdiva při vrtání mimo spáru. Horní linie definitivně zastavuje vzlínající vlhkost v úrovni terénu. Jednořadou krémovou injektáž doporučujeme zhotovit i co nejblíže u podlahy. Horizontální injektážní linie u podlahy nám zastaví zemní vlhkost, která vzlíná od základů směrem nahoru. Osové vzdálenosti se zhotoví dle doporučení, jako pro horní linii. Hloubky vrtů u spodní linie se pokracují o cca 50 mm, než je tl. zdiva, a to z důvodu, aby se snížilo riziko provrtání se skrz zdivo, což by bylo pod terénem nežádoucí. Boční uzávěrky/ injektážní svislice se provedou ve stranách – levý i pravý roh/ kraj izolované plochy s pokrácením vrtů o cca 50 mm, v osových vzdálenostech 80 mm. Tato osová vzdálenost se u svislic doporučuje z důvodu, že svislá průběžná spára se ve zdivu obvykle nevyskytuje, a tak osová vzdálenost i u cihelného zdiva se provádí tak, jako pro zdivo smíšené. Tyto dvě svislice propojí horní a dolní horizontální injektážní linii. V takto ohraničené ploše se provede plošná injektáž s jiným technologickým postupem, než je tomu u horizontální a vertikální injektáže.
Postup plošné injektáže:
První linii vrtů plošné injektáže začínáme navrtávat odspodu směrem nahoru, lze i odshora směrem dolů. První linie nesmí být od dolní horizontální uzávěrky (jednoliniové injektáže) vzdálená více jak 100 mm. To samé platí pro vzdálenosti krajových vrtů od svislic a horní uzávěrky. Samotné jednotlivé řady plošné injektáže musí být zhotoveny v síťovém navrtání dle nákresů – čelní pohled a svislý řez/ bokorys s pokrácením vrtů dle tabulky. Všechny vrty liniových uzávěrek a plošného navrtání se provádějí kolmo na svislou rovinu, tj. vodorovně. U cihelného zdiva při provádění plošné injektáže se vrty zhotovují nezávisle na spárách, na rozdíl od horizontálních linií. Svislice se také neřídí spárami.
Doporučení:
U plošného navrtání a provedené injektáže s technologickou pauzou 4 – 6 týdnů se vrty ještě jednou vyplní injektážním krémem. Dodržení doporučené technologické pauzy je pro zvýšení účinku u plošné injektáže důležité! Takto se docílí zvýšeného prosycení nejen svislé plochy, ale i větší hloubky zdiva hydrofobními látkami a tím jistoty, že nevzniknou v síťovém rastru neprosycená místa, a to i ve stavebních materiálech se sníženou a rozdílnou nasákavostí (kamenné a smíšené zdivo). U horizontálních a vertikálních linií, které ohraničují plošnou injektáž, není třeba vrty podruhé vyplňovat injektážním krémem!
Upozornění!
Tato metoda bezvýkopové, svislé hydroizolace Systémem AquaStop Cream je spolehlivá za předpokladu, že na zdivo pod úrovní terénu nepůsobí tlaková voda, ale „pouze“ zemní vlhkost. Plošnou krémovou injektáž nelze realizovat u dutých a komůrkových typů cihel a tvárnic!
Závěr:
Při porovnání plošné injektáže do zdiva, která se na trhu realizací v současné době nabízí, uvidíte značné rozdíly, které jsou ale zásadní pro výsledek.
Napsal 1.9 2023
Jiří Schwarz
Postup vertikální a horizontální injektáže pro ohraničení plošné injektáže:
První injektážní linie musí být zhotovena u stropu, nejčastěji v místě, kde terén končí, tj. v max. vzdálenosti cca 50 mm nad terénem. Vrty v této linii musí být provedeny na celou tloušťku zdiva s pokrácením vrtů o cca 30 mm než je tloušťka zdiva a v osových vzdálenostech po 100 mm u cihelného zdiva ve spáře, anebo po 80 mm zdiva kamenného, smíšeného a cihelného zdiva při vrtání mimo spáru. Horní linie definitivně zastavuje vzlínající vlhkost v úrovni terénu. Jednořadou krémovou injektáž doporučujeme zhotovit i co nejblíže u podlahy. Horizontální injektážní linie u podlahy nám zastaví zemní vlhkost, která vzlíná od základů směrem nahoru. Osové vzdálenosti se zhotoví dle doporučení, jako pro horní linii. Hloubky vrtů u spodní linie se pokracují o cca 50 mm, než je tl. zdiva, a to z důvodu, aby se snížilo riziko provrtání se skrz zdivo, což by bylo pod terénem nežádoucí. Boční uzávěrky/ injektážní svislice se provedou ve stranách – levý i pravý roh/ kraj izolované plochy s pokrácením vrtů o cca 50 mm, v osových vzdálenostech 80 mm. Tato osová vzdálenost se u svislic doporučuje z důvodu, že svislá průběžná spára se ve zdivu obvykle nevyskytuje, a tak osová vzdálenost i u cihelného zdiva se provádí tak, jako pro zdivo smíšené. Tyto dvě svislice propojí horní a dolní horizontální injektážní linii. V takto ohraničené ploše se provede plošná injektáž s jiným technologickým postupem, než je tomu u horizontální a vertikální injektáže.
Postup plošné injektáže:
První linii vrtů plošné injektáže začínáme navrtávat odspodu směrem nahoru, lze i odshora směrem dolů. První linie nesmí být od dolní horizontální uzávěrky (jednoliniové injektáže) vzdálená více jak 100 mm. To samé platí pro vzdálenosti krajových vrtů od svislic a horní uzávěrky. Samotné jednotlivé řady plošné injektáže musí být zhotoveny v síťovém navrtání dle nákresů – čelní pohled a svislý řez/ bokorys s pokrácením vrtů dle tabulky. Všechny vrty liniových uzávěrek a plošného navrtání se provádějí kolmo na svislou rovinu, tj. vodorovně. U cihelného zdiva při provádění plošné injektáže se vrty zhotovují nezávisle na spárách, na rozdíl od horizontálních linií. Svislice se také neřídí spárami.
Doporučení:
U plošného navrtání a provedené injektáže s technologickou pauzou 4 – 6 týdnů se vrty ještě jednou vyplní injektážním krémem. Dodržení doporučené technologické pauzy je pro zvýšení účinku u plošné injektáže důležité! Takto se docílí zvýšeného prosycení nejen svislé plochy, ale i větší hloubky zdiva hydrofobními látkami a tím jistoty, že nevzniknou v síťovém rastru neprosycená místa, a to i ve stavebních materiálech se sníženou a rozdílnou nasákavostí (kamenné a smíšené zdivo). U horizontálních a vertikálních linií, které ohraničují plošnou injektáž, není třeba vrty podruhé vyplňovat injektážním krémem!
Upozornění!
Tato metoda bezvýkopové, svislé hydroizolace Systémem AquaStop Cream je spolehlivá za předpokladu, že na zdivo pod úrovní terénu nepůsobí tlaková voda, ale „pouze“ zemní vlhkost. Plošnou krémovou injektáž nelze realizovat u dutých a komůrkových typů cihel a tvárnic!
Závěr:
Při porovnání plošné injektáže do zdiva, která se na trhu realizací v současné době nabízí, uvidíte značné rozdíly, které jsou ale zásadní pro výsledek.
Napsal 1.9 2023
Jiří Schwarz
Tloušťka zdiva |
Hloubka vrtů |
---|---|
150 – 200 mm |
neprovádí se plošné navrtání |
300 mm |
50 mm |
400 mm |
100 mm |
500 mm |
100 mm |
600 mm |
120 mm |
700 mm |
150 mm |
800 mm |
150 mm |
900 mm |
200 mm |
1000 mm |
200 mm |
E-mail: [email protected]
Telefon: +420 731 565 565
Nákup po telefonu: 606 187 916