trumf sanace

Když je naše profese koníčkem. Již od roku 1991.

Návod jak se zbavit plísně v domě

Plísně se tvoří v mnoha českých domácnostech, nejčastěji se vrací v době topné sezóny a trápí nejen rodinné domy ale i bytové jednotky. Říká se, že zhruba každý pátý člověk v naší zemi, žije ve vlhkém a plísní napadeném prostředí, to znamená, že zhruba 2 140 000 lidí žije v nezdravém prostředí. V lepším případě se plíseň usadí jen na vnitřní straně zdiva, v těch horších případech mohou napadnou i nábytek, koberce a podlahy. Nejhorší variantou je špatný dopad na lidské zdraví, kdy plísně způsobují alergické reakce, astma, ale i třeba jiná závažná onemocnění. Proto je velice důležité začít plísně řešit včas, riziko, že se plísně objeví i ve Vašem bytě je totiž vysoké. V každé domácnosti jsou vlhká místa, vlhká místa znamenají ideální podmínky pro růst a rozmnožování plísní, vznikají spory, které jsou velice malé a lehké a jsou snadno zanášeny vzduchem do velkých vzdáleností.

plisen na zdi

Plísně a jejich vliv na lidský organismus

Plísně v domácnostech mohou velice negativně ovlivňovat lidské zdraví, a to nejen z hlediska alergických reakcí, astmatických problémů ale i mykotických a jiných onemocnění. Plíseň obsahuje spóry, které patří k závažným alergenům. Chemické látky, které jsou vylučovány plísněmi mohou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždit oči, sliznici v nosu a v krku, způsobují bolesti hlavy a také dráždí naši pokožku.

alergie na plisne

Nejrizikovější místa pro vznik plísní

Nejvíce ohrožená místa plísněmi jsou ty, kde je vysoká vzdušná vlhkost, vlhké zdivo bez dodatečné izolace, např. AquaStop Cream® proti zemní vlhkosti, místa kde nedochází k dostatečné obměně vzduchu, místnosti kde se suší prádlo nebo kuchyně, kde se vaří bez použití digestoře. Už z předchozího je tedy patrné, že k největší kumulaci a tvorbě plísní dochází v koupelnách a kuchyních nebo místnostech, které se využívají jako sušárny. V těchto místnostech teplota přesahuje více než 23 stupňů Celsia a vlhkost pak hravě překročí i 70 %.

plisen v kuchyni

Prevence proti vzniku plísní

Účinnou a léty ověřenou prevencí proti tvorbě a výskytu plísní je dostatečné proudění vzduchu v místnostech tím dojde odvětrání naakumulované vzdušné vlhkosti, která má největší vliv pro tvorbu plísní. S vlhkých vzduchem Vám pomůže třeba i větrák, ale hlavním a nejdůležitějším preventivním opatřením je pořádně otevřít všechna okna a intezivně vyvětrat. Další prevencí může být odstranění zdroje vlhkosti, hodně rostlin, akvárium s rybičkami, vaření se zapnutou digestoří, aké je dobré nesušit prádlo v místnosti, odsunout nábytek dále od zdiva ale třeba i odstraněním příčiny vlhkosti zdiva z důvodů již nefunkční nebo poškozené izolace. Odstranění plísní je také velice důležitou součástí prevence, samotný biocid může být jen dočasným řešením, a proto by omítky měli být v místech výskytu plísně odstraněny a následně nově zhotoveny. Pokud toto ale nechcete podstupovat, musíte plíseň důkladně odstranit a použít kvalitní přípravek, viz. e-shop, který plísně likviduje a zároveň působí preventivně proti dalšímu vzniku.

Návod jak odstranit plíseň na zdi

  1. Ještě než se pustíte do samotného odstranění plísní, připravte si ochranné pomůcky - rukavice, ochranné brýle, roušku nebo respirátor abyste nevdechovali spóry plísní a nezapomeňte i na staré oblečení, které se bude také hodit.

  2. Místo napadené plísní nejprve smáčíte vlažnou vodou, můžete přidat vodu s desinfekcí, ale hlavně místo namočte, aby se spóry plísní nešířily vzduchem dále po bytě. Čistou houbičkou, kterou jste na plíseň ještě nepoužili ošetříte zdivo okolo místa plísně s přesahem aspoň 15 cm.

  3. Místa zasažená plísní seškrábněte zednickou špachtlí nebo drátěným kartáčem, ty místa která mají velký nános plísně je lepší oškrábat nebo oklepat až na režné zdivo. Postup může být i vícekrát opakován.

  4. Proveďte kontrolu míst s narušenou omítkou, většinou jsou to místa s boulí na omítce nebo samotná koroze omítky, tato místa mohou být zasažena nadměrnou vlhkostí, která vzlíná z podzákladí domu a je vhodné je zároveň oklepat a sanovat, protože právě na takovýchto místech hrozí zvýšené riziko vzniku další plísně.

  5. Pakliže budete zdivo jen povrchově sanovat, doporučujeme použít termoizolační nátěr s fungicidní složkou, viz. eshop, při novém omítání se doporučuje nejprve zdivo dodatečně izolovat AquaStop Cream® a následně zaomítat omítkou na vlhká zdiva AquaSan Porosity®.

odstraneni plisne

Ne všechny protiplísňové přípravky jsou vhodné

Na trhu je dnes mnoho přípravků proti vzniku plísní, které se liší zejména tím, zda se jedná o přípravky s obsahem chlóru nebo bez chlórové. Na přípravky, které obsahují chlór si dejte pozor, pak by boj s plísní mohl být boj s větrnými mlýny. Chlór se totiž po nějaké době přemění na sůl, sůl je hygroskopická a to znamená, že omítka v místě ošetření bude po čase absorbovat vzdušnou vlhkost do sebe, no a vlhkost v omítce znamená opět ideální místo pro růst plísní. Pokud tedy hledáte nejvhodnější přípravek pro preventivní ale i úspěšný boj s plísní, obraťte se na naší poradnu a nebo si rovnou zakupte námi doporučovaný produkt.

injektaz.cz
Rychlý kontakt

E-mail: [email protected]
Telefon: +420 731 565 565

Nákup po telefonu: 606 187 916

TRUMF 
sanace, s.r.o. na Firmy.cz
Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o. představují její know-how a jako takové požívají ochrany podle autorských práv a předpisů upravujících duševní vlastnictví.